Endodoncja

Oprócz podstawowych zabiegów, niwelujących niewielkie ubytki zębowe, w naszym poznańskim gabinecie stomatologicznym wykonujemy również endodoncję, czyli leczenie kanałowe.

Zabieg ten polega na zniwelowaniu zapalenia, powstałego wewnątrz zęba. Podczas endodoncji, dentysta oczyszcza zakażoną powierzchnię kanału korzeniowego, usuwając w tym celu obumarłą miazgę.

Do tego typu zakażenia dochodzi między innymi przy nieleczonej, silnej próchnicy. Jeśli tak się stanie i konieczny będzie zabieg endodoncji, nie ma powodu do obaw. Nasz stomatolog poda znieczulenie, dzięki któremu leczenie kanałowe będzie całkowicie bezbolesne.

Następnie, dentysta za pomocą specjalnych urządzeń oraz narzędzi, usunie zakażony nerw oraz wszelkie toksyny bakteryjnie. Później wypełni kanał odpowiednimi materiałami.

W naszym gabinecie stomatologicznym, endodoncja wykonywana jest zazwyczaj po wykryciu zapalenia miazgi, zgorzeli lub różnego rodzaju zmian okołowierzchołkowych.

Podczas długotrwałego bólu zęba nie należy zwlekać z wizytą - szybsze pojawienie się u dentysty gwarantuje lepsze efekty i mniejsze powikłania.

Leczenie kanałowe - wskazania i znaczenie

Miazga zęba to bogato unerwiona i unaczyniona tkanka łączna wypełniająca jamę zęba (komorę, kanały oraz kanały boczne i komorowo-ozębnowe). Jednym z jej zadań jest doprowadzanie substancji odżywczych oraz tlenu do zęba. Miazga pełni także funkcję czuciową – bogate unerwienie pozwala nam rejestrować ból, gdy dzieje się coś niepokojącego. Gdy nieleczona próchnica spowoduje dotarcie bakterii aż do miazgi, rozwija się proces zapalny. Stan ten objawia się silnym, rwącym, niekiedy pulsującym bólem zęba, który może nasilać się nocą lub w pozycji leżącej. Taka sytuacja powinna skłonić do natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym! Ważnym objawem ostrzegawczym jest także tkliwość zęba przy nagryzaniu.

Endodoncja to bardzo ważny obszar leczenia zachowawczego, ponieważ pozwala nam na ocalenie zęba, który w innym przypadku byłby skazany już tylko na ekstrakcję. Dzięki usunięciu chorej miazgi i wypełnieniu kanałów korzeniowych, możemy zachować ząb w jamie ustnej jeszcze na wiele lat. Będzie on z powodzeniem pełnił swoją funkcję. Rozwój stomatologii i współczesne technologie sprawiają, że dziś udaje nam się skrócić czas oraz ilość wizyt niezbędnych do leczenia kanałowego, a także zdecydowanie zminimalizować ryzyko powikłań.

Dentysta przeprowadza endodoncję pod kontrolą endometru, dzięki czemu może precyzyjnie zlokalizować wszystkie kanały w komorze zęba i dokładnie je opracować. Powodzenie leczenia jest bowiem uzależnione m.in. od stopnia dokładności oczyszczenia i wypełnienia kanałów korzeniowych. Przebieg leczenia można obserwować i oceniać dzięki zdjęciom RTG.

Wskazania do leczenia kanałowego:
zaawansowana próchnica,
martwica miazgi,
zgorzel miazgi,
uraz mechaniczny zęba,
stan zapalny tkanki okołowierzchołkowej,
planowane leczenie protetyczne.

Wielu pacjentów po leczeniu kanałowym odczuwa ból przez kilka dni. Jest to naturalny stan, ponieważ w tkankach wciąż jeszcze toczy się stan zapalny, z którym organizm walczy. Ponadto ból może być związany z podrażnieniem na skutek oddziaływania narzędzi podczas opracowywania zęba. Dolegliwość powinna minąć w ciągu kilku dni. Gdyby ból nasilał się, był wyjątkowo dokuczliwy, a do tego wystąpiła podwyższona temperatura ciała, należy zgłosić się do stomatologa na kontrolę.Rejestracja

Zapisów na wizyty mogą Państwo dokonywać telefonicznie:

+48 606 701 026

lub mogą Państwo skorzystać z wygodnego formularza zapisów online

odwiedź nas na facebooku!